2024-03-07

„Największe śledztwa CBŚP” - odcinek 9: Grupy przestępcze

0

Zorganizowana przestępczość pod lupą funkcjonariuszy wyspecjalizowanego biura. Na czym się koncentrują i dlaczego? Jakie efekty daje współpraca międzynarodowa służb mundurowych? W odcinku policjanci rozkładają na czynniki pierwsze najczęściej popełniane przestępstwa i mechanizmy, które usypiają naszą czujność. „Największe śledztwa CBŚP” w czwartek o godz. 21:00 w Super Polsat.

Nielegalne mienie
W klasyfikacji policyjnej przestępstwa dzieli się na przestępczość przeciwko życiu i zdrowiu oraz przestępczość przeciwko mieniu. Przestępstwa popełniane są nie tylko dla pieniędzy i dla władzy, ale i dla wprawy. Dla funkcjonariuszy najważniejsze jest zatrzymanie i zajęcie majątku zdobytego w nielegalny sposób, aby po odbytej karze więziennej, przestępca nie mógł korzystać z dóbr materialnych. Dla przestępcy gorsza od więzienia jest strata skradzionych pieniędzy. Jakie obiekty znajdują się w centrum zainteresowań grup przestępczych?

Co w odcinku?
W odcinku przedmiotami analizy funkcjonariuszy biura są kradzieże samochodów i struktury w grupie przestępczej handlarzy takich aut, napady na tiry, działalność szczecińskich gangów i ich porachunki z innymi grupami, a także „metoda na wnuczka”, która ewoluowała w metodę „na wypadek drogowy”.

Szczegóły programu
Seria dokumentalna „Największe śledztwa CBŚP” pozwala widzom zobaczyć od kulis świat polskiej przestępczości zorganizowanej, jakiego nie znali. Każdy jej odcinek skupia się na innym obszarze działalności kryminalnej i przybliża najważniejsze śledztwa z danego obszaru, które zakończyły się akcją Centralnego Biura Śledczego Policji. Tematy odcinków odzwierciedlają specyfikę polskiego świata przestępczego: nielegalna działalność pseudokibiców, uprowadzenia, seksbiznes, zamachy bombowe, narkobiznes, przemyt, nielegalna broń, sprawy kryminalne, archiwum X, nielegalne farmaceutyki.

fot. CBŚP

Największe śledztwa CBŚP w czwartek o godz. 20:00 i 21:00 w Super Polsat.